Trepikoda on elamu visiitkaardiks

29. märts  Madis Pihelgas. Kommentaarid: 0
Mitte üksnes kortermajades, vaid ka ühepereelamutes nähakse trepikodades sageli üksnes funktsionaalset ruumi. Selle vastavalt on pealispindade kujundus trepikodades igavavõitu. Mittemidagiütlev kujundus viib üürikorteriga ehitistes selleni, et trepikodasid ei säästeta, mille tulemuseks on renoveerimisvajadus iga natukese aja tagant. Kogemustele vastavalt on seda võimalik vältida seinapindade kõrgväärtusliku kujundamise abil, kuna trepikojad muutuvad niimoodi elukeskkonna individuaalseks visiitkaardiks. Sel eesmärgil saab kasutada tervet paletti kujunduslikest võimalustest. Järgnevalt kirjeldatakse sellest väikest valikut.Mitmevärviline krohv


Rulliga töötamiseks on olemas spetsiaalne mitmevärviline krobeline kattekiht, mida saab iseäranis ratsionaalselt pindadele kanda. Kõnealune materjal on väga kulumiskindel, tema läbipaistev sideaine sisaldab värvilisi osakesi. Krohv on saadaval 17 erinevas värvitoonis. Vahepealne kiht kantakse peale väljavalitud krohvitooniga kokkusobivale aluskrohvile. Selleks on kohane spetsiaalne krohv, mida peab kergelt kuni keskmiselt struktureeritud aluspinnale või klaaskiudtapeetidele ainult üks kord peale panema. Seejuures ei kata krohv aluspinna struktuurierinevusi. Olukorrast sõltuvalt võib vajalikuks osutuda teistkordne krohviga katmine. 

Krohv (Capadecor-Putz) mõjub oma väljanägemises tervikuna homogeenselt ja tasaselt. Ta on ühtlaselt selge kõigis oma pakutavates värvitoonides. Krohvi struktuur on väikestest osakestes koosnev, mineraalne ja “liivane”. Materjal on veega lahustatav, valguskindel, hästi puhastatav, talub mehhaanilisi koormusi, ei põle ning on kasutusvalmina saadaval.


Kvartsisisaldusega pealispinnastruktuur


Hästi katvad ja struktuuri ühtlustavad lõppviimistluskihid saavutatakse kvartsisisaldusega materjali abil, mille baasiks on orgaaniliste lisanditega kaalium-vesiklaas (Sylitol-Minera). Kõnealust materjali kasutades tekivad pealispinnad, mida iseloomustab ühtlane kerge karedus, nii nagu see on näiteks liivakivide puhul. Silikaatsel alusel saab teda maksimaalselt 10% täistoonidega toonida. Veelgi ligitõmbavamalt mõjub materjal aga silikaatse lasuuriga ületöötlemisel. Seejuures on tulemuseks kaasaegsed ruumikujundused pingevabades ja elavates väljendusvormides. Lisaks sellele saab kujunduses kasutada rikkalikku valikut värve. Nii kattekiht kui ka lasuur on keskkonnasõbralikud ja kõrge veeauru-läbilaskevõimega.


Efektosakestega lasuurid


Teiste värvikoostisosadega mittesegunevate efektosakestega lasuurid on veel suhteliselt vähetuntud. Niisuguste lasuuridega kujundatud seinte ja laealuste kihtide mõju ja intensiivsus varieeruvad värvivalikust ja teostusest sõltuvalt. Lasuure on nii valgete (Arte-Lasur) kui ka värviliste efektosakestega. Samuti saab lasuuridesse lisada kuldselt ja hõbedaselt läikivaid pärlmutter-osakesi. Seejuures tekivad valgusega “mängivad” pealispinnad. Mõlemaid lasuuritüüpe saab ratsionaalselt peale kanda, mistõttu nad on vägagi kohased trepikodades kasutamiseks.

Nimetatud lasuuride sideaineks on akrülaat-dispersioon. Lasuurid on veega lahjendatavad, keskkonnasõbralikud ja ilma tugeva lõhnata, hästi puhastatavad ja masina abil toonitavad. Nad nakkuvad nii siledate pindade kui ka kergelt karedate, mineraalsete krohvitud aluspindadega. Võimalik on ka lasuuride kombineerimine metalliku-välimusega seinavärvidega.


Täpitehnika


Tänu võimalusele lasuure kokkuhoidlikult peale kanda, joonistuvad välja dekoratiivsed mitmevärvilised kihid (AquaFloc). Värvikihid on läbipaistvad ning sisaldavad värvilisi osakesi. Osakesi on mitmetes värvitoonides. Materjalid kuivavad kergelt siidmatiks, on lahustivabad, ei põle, on valguskindlad, mustust tõrjuvad ja puhastatavad. Nad kantakse spetsiaalseid pritse kasutades lahjendamata kujul mustriga värvi poolest kokkusobivale vahekihile.


Klaaskiudtapeediga kujundamine


Eriti suursugused näevad välja seinad, millele on esmalt kleebitud valge, jooksva mustriga klaaskiudtapeet ja pärast seda lasuurvärviga kaetud. Seejuures on tegemist valdavalt mineraalse seinakattega, mis värvitakse üle mati või läikiva, läbipaistva ja toonitud lasuuriga. Tulemusena tekib värvi poolest vägagi erinev, sümpaatne ja väärtuslik pealispind. 

Klaaskiudtapeedi (Magic-Glass) esikülg on osaliselt kaetud akrülaadil baseeruva valge värviga. Olenevalt väljavalitud värvitooni heledusest ja selgusest tekivad lasuurvärvi tapeedile kandmisel – ka klaaskiudtapeedi ja valge värvikihi erineva sisseimemisvõime tõttu – kontrastsed ja varjundirikkad värvide üleminekud, mistõttu kujunduse struktuuri tuuakse rohkem või vähem välja. Klaaskiudtapeedi tagakülg on impregneeritud nii, et klaaskiud ei saaks lahti tulla (ega kopsudesse sattuda). Põhimõtteliselt on klaaskiud pärast klaaskiudtapeedi täielikku värviga katmist kindlalt kinni.

Klaaskiudtapeedist pealispind on mittepaisuv, kõdunemiskindel, ei muuda oma mõõtmeid ning teda saab vajadusel renoveerida esmakujunduse toonis lasuurvärviga. Tapeeti võib renoveerida ka katva värvikihiga, kuid ta kaotab seejuures oma esialgse dekoratiivse välimuse.


Pahtli- või silumistehnikad


Käsitööd nõudvatel pahtli- või silumistehnikatel on senini eelkõige trepikodades olnud väike osatähtsus. Ühelt poolt on selle põhjuseks tööjõukulu, teiselt poolt esitavad need tehnikad kõrgeid nõudmisi töötaja käsitöönduslikele oskustele. Uusi võimalusi nende armastatud pealispinnastruktuuride saavutamiseks pakuvad nüüd tooted, mille korral töötatakse üheaegselt erinevate värvitoonide või materjalidega. Kõnealused tooted sisaldavad valgeid osakesi, mis annavad pealispindadele tüüpilise ekstravagantse väljanägemise. 

Nende ratsionaalselt pealekantavate toodete baasmaterjal on kasutamisvalmis, valge pigmendiga, matt ja kattev. Valida saab rohkem kui 120 värvitooni vahel. Süsteemi teiseks oluliseks osaks on efektmaterjal, mida iseloomustab poolläbipaistvus ja mis sisaldab väikesi valgeid osakesi. Lisaks sellele sisaldab efektmaterjal pärliläikega pigmente. Mõlemad tooted kantakse peale süsteemi (Arte-Twin) juurde kuuluva spetsiaalse kellu abil.

Kellule pannakse üksteise kõrvale baasmaterjal kahes erinevas värvitoonis ja/või efektmaterjaliga kombineerides. Seejuures peab pinnale põhimeeleolu andvat värvitooni olema kellul kaks kolmandikku ja aktsenttooni üks kolmandik. Juhul kui soovitakse, et seinapind oleks iseäranis hästi puhastatav, võib mitmevärvilise ja mitte täiesti sileda kattekihi kaitsta mati või läikiva dispersioonibaasil valmistatud lasuurvärviga. Lasuur kantakse seinale õhukese kihina, kasutades selleks spetsiaalset kellut.


Mustrilised pinnad


Põhimõtteliselt tuleb enne trepikoja seinte dekoratiivset katmist panna paika piisavalt suured mustripinnad. Need peavad andma üldmulje kõnealuse funktsionaalse ruumi värvilahendusest tervikuna. Muuhulgas on eelneval planeerimisel abiks tootja poolt rikkalikus valikus pakutavad värviharmoonia-ettepanekud koos originaalmustripindadega.


CaparolEmail again:

Lisa kommentaar

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: