Kuidas valida poes kodu jaoks õige värv?

16. mai  Madis Pihelgas. Kommentaarid: 0
Poodi värvi valima minnes võib tunda valik lihtne. Kohapeal selgub aga, et soovitud beeži tooni peab valima sadade seast ning värvipurke on pikad riiulid täis.

 

 

Inimese värvimälu on lühike - üheksa sekundit. Pärast seda mäletab inimene toone reaalsest palju erksamalt. Ka sõltub värvitooni mõju alati tema ümber asuvatest värvidest. Selleks, et värvide valimine lihtsam oleks, on mõistlik võtta kauplusesse kaasa võimalikult palju olemasolevaid materjale, millega oleks võimalik valitud toone kõrvutada (põrand, tapeet, keraamilised plaadid, diivani padi, sahtli paneel jne).

Põhiline viga, mida tehakse, ongi see, et valitakse liiga erksad toonid. Värvikaardi pind on väike ja selle mõju on raske hinnata. Levinud küsimus on ka see, kas toon tundub seinas tumedam või heledam. Värvitoon jääb seinas alati sama kui kaardil, erinevus võib tekkida vaid mati ja läikiva pinna vahel. Kuid valitud toon tundub seinal alati heledam, kui selle ette paigutada tumedamat tooni ese, tumedam juhul, kui selle ette asetada heledam ese.

Lahenduseks on osta kaasa väike proovivärvi purk ning/või küsida nõu konsultandilt. Ka saab värvi inspiratsiooni näiteks kangaste ning tapeetide pealt.

Mis värv kööki, esikusse…?

Kööki sobivad poolmatid värvid, mis on lihtsamini puhastatavad ning ei määrdu nii lihtsalt. Läikivamate värvide puhul on aga see oht, et tumedamate värvide kasutamisel jäävad seinale silma torkama töövahendi jäljed. Seetõttu sobib köögimööbli tagusesse seina pigem tume isetasanduv veebaasil mööblivärv. See jääb kaunilt sile ja väga vastupidav, mistõttu ei vaja ka köögi tasapinna tagune enam lisakaitset keraamiliste plaatide või muu katte näol.

Kui tume sein on planeeritud köögis mujale, mitte köögimööbli taha, võib kasutada ka matti pestavat värvi. Heledate seinte puhul sobib hästi ka tavaline poolmatt seinavärv (heledalt pinnalt ei torka töövahendi jäljed silma).

Ka esik on üks selliseid kohti, kus kardetakse kasutada heledaid värvitoone, sest need määrduvad. Kingi jalga pannes, toetatakse kätega seina vastu, koer raputab tuppa tulles poripritsmed seintele. Samas on see enamasti üks hämaramaid paiku ning tumedaid toone ei soovita kasutada. Ka siin on lahenduseks kasutada heledaid poolmatte värve.

Poolmati värvi pind on siledam, kui matil värvil ning mustus ei haaku selle külge nii lihtsalt. Poolmatti värvi tasuks üldse kasutada terve eluruumi heledatel seintel, seda eriti juhul, kui peres on lapsi või loomi. Nii on elu tunduvalt lihtsam.

Kui esik on pikk ja kitsas, siis aitab seda laiemaks muuta kontrastsete värvitoonide kasutamine vastasseintel. Tasub meeles pidada, et optiliselt lähemale tulevad soojad toonid, mistõttu tasuks kitsas ruumis kasutada pigem jahedamaid toone, mis ruumi visuaalselt avardavad.

Lapse loomu järgi

Lastetubades on värvid alati praktiline valik, kuid siin soovitaksin kasutada allergialiidu sertifikaadiga värve (Bindo3, Bindo7, Bindo20). On ka hästi puhastatavaid tapeete, kuid pastaka jälge on tapeedilt juba keerulisem kätte saada kui poolmatilt värvilt. Siin jällegi: heledad seinad võiks värvida poolmati värviga, tumedamad kontrastseinad aga mati värviga.

Kui lastetuba asub ärklikorrusel, tasuks ka heledad kaldseinad teha poolmatiks. Värvidega on lihtne kujundada lastetuba kasutades šabloone, maalriteipi või vaba käega maalinguid tehes. Lastele atraktiivsed on ka tahvlivärvid, lisaks mustale leidub ka rõõmsamates toonides tahvlivärve.

Lastetoa värvimise puhul tasub arvestada ka lapse iseloomuga. Kui laps on ülienergiline tasuks vältida liiga erksaid toone, eriti oranži, punast, intensiivset kollast. Kui laps kipub olema nukrameelsem, tasub vältida siniseid toone, mis kurvameelsust võivad süvendada.

Kontrastid elutuppa

Levinud avatud ruumiplaneering tekitab inimestes küsimusi, kus peaks lõppema köögi värv, kus algama elutoa värvitoon. Lihtsaim on kasutada kõigis ruumides üht heledamat põhitooni ning erinevust ruumiosadesse tuua sisse kontrastvärvidega. Arvestama peab siiski, et kontrasttoonid üksteisega sobiksid.

Tumedamaks tasub värvida seinu, mis jäävad tühjaks. Akna seina ei ole mõtet kasutada kontrastseinana, kuna see on juba akna ning aknakatetega täidetud. Kui kõrvalseinas pole teist akent, jääb akna sein varju ning tumedad toonid tunduvad seal veel tumedamatena.

Enamasti jäävad tühjemaks televiisoritagune ning diivanitagune. Värvides tumedamaks televiisoritagust, peaks kasutama rahulikumaid toone, kuna intensiivsed toonid (punane, oranž jne) väsitavad silmi ja häirivad televiisori vaatamist. Erksamad toonid tasuks paigutada sinna, kus need jäävad ruumis pigem selja taha.

Hea on ka see, kui seina ning selle ees asuva eseme vahel tekiks kontrast. Kontrastvärve valides võiks silmas pidada ka seda, et värvikaardilt kõrvuti asetsevaid värvitoonide vahel on liiga väike kontrast ja kahe seina nurgas kokku saades jääb mulje, nagu langeks ühele seinale lihtsalt vari. Seega olla pigem julgem ja valida kaardilt palju tugevam toon, nii saavutate parema efekti.

Punane on alati efektne, kuigi seda peetakse intensiivseks ja väsitavaks. Mahedamalt mõjuvad küpse kirsi ja veinipunane toon, mis annavad ruumile juurde jõudu, mõjuvad soliidselt ja majesteetlikult.

Pehmed värvid magamistoas

Magamistoas peetakse sobivaimateks rahulikumaid toone. Ka võib olla magamistuba hämaram, kui teised ruumid. Nii võib magamistoas olla kontrastseinaks hoopis hele toon ning ülejäänud seinad viimistleda pehmetes tumedamates kakao, latte, vanaroosa, hallikassinise või mõne muu rahuliku tooniga. Heledal kontrastseinal võib olla näiteks hele tapeet.

Enamasti kasutatakse kontrastseinana vooditagust, kuna see jääb selja taha ning isegi erksama tooni puhul või jõulise mustriga, ei jää see magamajäämist segama. Samas võib hele üldtoon jääda ka voodist vaadatuna liiga igav. Sellisel juhul võiks kasutada selles seinas mahedaid kontraste tapeedi või värvitud mustrina. Huvitava efekti annavad ka dekoratiivvärvid, kuid nende puhul peaks samuti jälgima, et kasutatud toonid vaateväljas liiga tugevaid kontraste ei annaks.

Ka vannituba lubab värvida

Töötoa puhul tuleks leida kompromiss: see ei tohi olla liiga igav ega ka liiga intensiivne. Hea toon töötuppa on roheline ning selle erinevad varjundid. Samamoodi peaks arvestama, et erksamad toonid ja mustrid jääksid pigem suunaga selja taha.

Majapidamisruum võiks olla neutraalne ning kergesti hooldatav. Seega sobivad sinna pigem heledad poolmatid värvid.

Ka vannituba võib värvida. Selleks sobivad ka need seinad, kuhu lausvesi voolab: dušinurk, vannitagune. Vajalik on kasutada õigeid tooteid: hallitusvastaseid aineid sisaldavaid pahtleid, kruntvärve ja värve. Värvitud seinte puhul on vannitoas lihtsam ja odavam meeleolumuutusi läbi viia.

Aga kui vannitoas on juba plaadid, mis teie arvates sinna üldse ei sobi, siis ka seal värvidega ilmet muuta. Vajalik on spetsiaalne kruntvärv, mis keraamiliste plaatidega nakkuks ning värv, mis veele ja niiskusele vastu peab. Samamoodi nagu teiste ruumide seintega, saab maalriteipi, templeid ja šabloone kasutades põnevaid ja efektseid mustreid ka vannitoas luua.

Vannituppa sobivad ka mõningad dekoratiivvärvid. Huvitavaid pindu saab luua näiteks välistingimustesse mõeldud struktuurvärvidega. Siinkohal soovitaks kasutada neid küll mitte veega otseselt kokkupuutuvates seintes, kuna krobelist seinapinda on raskem hooldada, kui siledat.

Värvida saab tegelikult kõiki pindu, ka mööblit. Tuleb lihtsalt valida õige värv ja töövahend. Värv annab kiiresti ruumile või esemele uue ilme ning on lisaks kõigele ka kergesti teostatav. Värvide abil saab stiilse kodu endale lubada igaüks.

Email again:

Lisa kommentaar

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: