Kuidas õigesti fassaadi värvida?

19. apr  Madis Pihelgas. Kommentaarid: 0
Materjalitootjate sõnul ei tohiks värvimistöid teha madalama temperatuuriga kui +5 kraadi, ent ehitajad lähevad sageli riskile ja fassaaditöid tehakse ka 0 kraadi piiril, nentis Urmo Liiva  Renor Grupp Fassaadid OÜst.

Hea tulemuse saavutamiseks on oluline aluskihi kvaliteet. “Aluskiht peab olema ühtlane ja sile, võrgu ja armeeringu paksus 4 millimeetrit. Silikoonkrohvi puhul tuleb kasutada kindlasti ka aluskrunti,” märkis Liiva. Fassaadi sokliosas kasutatakse enamasti sama värvtüüpi, tuleb vaid jälgida, et sokkel ehitataks maapinnast 2–3 cm kõrgemale, vastasel juhul on kahjustus kiire tulema. Värvi püsimise seisukohalt on tema sõnul kriitilised kohad aknaplekkide ümbrus ja parapett, mis tuleks erilise hoolega ette valmistada.

SIA Caparol Baltica Eesti filiaali Põhja-Eesti konsultandi Eiko Roosimägi sõnul võib sõltuvalt värvitava pinna olukorrast eeltöö piirduda vaid aluspinna mustusest puhastamisega. Ekstreemsemate olukordade puhul tuleb aga eemaldada pea kogu fassaadivärvi kiht ja pehmed krohvikihid ning teha krohviparandus ja tasandamistööd.

“Pragudega ja mõranenud fassaadid nõuavad erikohtlemist, et vähendada pragude uuesti tekkimise  võimalust. Erilist töötlust vajavad ka vetikate ja hallitusega kaetud pinnad,” õpetas ta.

Üks tähtsamaid etappe, mida fassaadi värvimisel kindalasti vahele ei tohiks jätta, on kruntimine. “Kruntimine annab olemas oleva aluspinna ja uue värvikihi vahel vajaliku nakke, suleb aluspinna poorid ja seob endaga fassaadil olevad lahtised osakesed,” selgitas Roosimägi.

Akzo Nobel Baltics ASi tootejuhi Herki Tombergi sõnul on kõige suurem risk värvimistööde puhul ilmastik. “Parim värvimisilm on 20–25 kraadi, pilvealune ja putukavaba. Meie kliimas on parim aeg maist septembri keskpaigani. Oktoobris võib aga õhuniiskus olla liiga suur, lõpuni kuivamata värvile ei tee head ka meie sügisele omane udu,” rääkis ta. Kui soojakraade on värvipurgile märgitud ideaaltemperatuurist vähem, tuleb arvestada pikema kuivamisajaga. Samas pole värvimistöödeks sobilik ka 30 plusskraadiga suvepäev.

TASUB TEADA
7 eksimust fassaadi värvimisel
- vale värvitüübi valik
- aluspinna puhastamata jätmine
- eeltööde (vana värvikihi eemaldamine, krohviparandused, tasandamine) tegemata jätmine 
- kruntimistööde vahelejätmine
- värvimine otsese päikesekiirguse või tugeva tuulega
- värvitava pinna kaitsmata jätmine sademete eest
- värvimine alla +5 kraadise temperatuuriga, silikaatvärvidel temperatuuri alampiir +8 kraadihttp://www.ehitusuudised.ee 

Email again:

Lisa kommentaar

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: