Fassaadivärvide uus tehnoloogia tagab vastupidavuse

29. mai  Madis Pihelgas. Kommentaarid: 0
Fassaadivärvide suurimateks vaenlasteks on vesi, päike, vetikad ja samblikud ning tolm ja mustus. Eks tootjad on püüdnud läbi aastate panustada tootearendusse, et välja arendada kõikidele ilmastikuoludele ja välismõjudele vastu pidavaid fassaadivärve ja -krohve.

Fassaadivärv ja viimistluskrohv peavad kaitsma soojusisolatsiooni liitsüsteemi. Kuna fassaadi viimistluskrohvi kiht on väga õhuke, soojeneb krohv tugeva päikesekiirguse käes väga kiiresti ja päiksekiirguse kadudes jahtub sama kiiresti. Selliseid erakordseid temperatuurikõikumisi, mis on sageli ulatuslikumad kui 40 °C, saab leevendada vaid spetsiaalse struktuuriga viimistluskihi abil.

Kui temperatuuri tõustes fassaadivärv pehmeneb ja paisub, muutub värvi pind peaaegu kleepuvaks ning hakkab kergesti mustust koguma. Tavaliste dispersioonvärvide sideained pole nii stabiilsed ja see ongi üks oluline fassaadi määrdumist põhjustav tegur. Mida tugevam on fassaadivärvi pealispind, seda vähem mustust sellele koguneb.
Fassaadivärvide pealispinna tugevust mõjutab oluliselt värvi sideaine struktuur: mida tugevam see on, seda vähem värv kõrgetel temperatuuridel pehmeneb ja seda vähem värv niiskust saades paisub.

Värvitootjate saavutused on märgatavalt pikendanud fassaadi viimistluskihtide eluiga. Kõrgtehnoloogia tungib värvidesse.
Näiteks Caparol Clean Concept (CCC), spetsiaalne pigment, annab viimistluskihile tänu fotokatalüüsile isepuhastuva võime ning spetsiaalsed sideained ja lisandid tagavad värvi-krohvi veehülgavuse. Niisiis hoiab CCC efekt värvi puhta vaid orgaanilisest mustusest. Võrreldes klassikaliste silikoonvärvidega püsib sein umbes 20% kauem puhtana.
Selleks, et värvide ja krohvide eluiga veel pikendada, luua fassaadide kujundamisel uusi võimalusi ning viia fassaadide renoveerimistsükkel maksimumini, on endist viisi vaja uudseid lahendusi, sest praegu teadaolevad võimalused hüppelist arengut enam ei võimalda.
Uusim saavutus värvimaailma viimistlustehnoloogias on edukate silikoonvaikvärvide edasiarendus. Uute lahenduste väljatöötamisel võeti appi nanotehnoloogia, täpsemalt nanotasemel sideained, kus peened 20 nm kvartsosakesed on ühendatud veel peenema akrülaatsidemega ning moodustavad tänu spetsiaalsele töötlusele kolmemõõtmelise kvartsiga tugevdatud polümeermaatriksi. Nii on sündinud NQG-tehnoloogia (Nano-Quarz-Gitter tähendab ’nanokvartsvõrk’).

Korrapärane võrgustik värvis

NQG-tehnoloogia puhul ei ole sideaine enam värvide täiteainete ning pigmentide vaheliseks sidemeks, vaid moodustab ümber täiteainete ja pigmentide korrapärase maatriksiga võrgustiku. See võrgustik on kõikide NQG-toodete omaduste aluseks.
Uus sideaine lubas välja töötada täiesti uudseid tooteid, mille omadused ühendavad endas kõikide praeguste toodete parimad omadused. Lisaks toote vastupidavusele laieneb tunduvalt kasutatavate toonide valik – esimest korda on võimalik fassaadi toone valida ka erksate ja väga tumedate toonide seast, seejuures kartmata, et toon aastatega pleegiks või tuhmuks. NQG fassaadivärvidele ja -krohvidele on võimalik toone valida värvikaardi ulatuses.
Tänu uuele NQG struktuurile on värvikiht tugevam kui eales varem, värvikiht ei ole enam termoplastne (ei paisu, kõrgetel temperatuuridel ega muutu kleepuvaks), mistõttu ei saa ka mustus värvi pinnale kinnituda.
NQG-struktuur annab värvile enneolematu veekindluse, jagades sademeveekihi fassaadil ühtlaseks peeneks kihiks, mis ei saa värvikihi sisse tungida ning kuivab kordades kiiremini kui vesi klassikalistel silikoonvärvidel. Kui fassaad kuivab kiiremini, kinnitub ka pinnale tunduvalt vähem mustust ning väheneb oluliselt vetikate ja samblikega saastumise võimalus. Loomulikult on suurendatud saastekindluse tagamiseks kõikidesse NQG-toodetesse lisatud vähesel määral biotsiide, mis aitavad võidelda vetikate ja samblike tekkega.
NQG-värvide tähtsaim erinevus võrreldes dispersioon-silikaatvärvidega on kriidistumisstabiilsus. Tänu mineraalsete osakeste orgaanilistele sidemetele on NQG- tehnoloogia sideaine stabiilsem ega kriidistu, seeläbi pikeneb ka värvi eluiga.

Kõik tänased silikaat ja dispersioonvärvid kriidistuvad ajapikku – värvi pinnale ilmub peen tolm, mis nt käega pühkides jääb käe külge. See on märk värvikihi lagunemisest. Kriidistumine toimub pikema perioodi jooksul ilmastiku toimel. 
Uus tehnoloogia vähendab orgaaniliste sideainete niiskumist ning seetõttu on
fassaadil minimeeritud ka valkja tooni tekkimine. Pinna hallinemine niiskuse mõjul on
täielikult peatatud.
Veel võiks NQG-toodete pikast positiivsete omaduste jadast tuua välja väga hea nakkuvuse aluspinnaga, mis on võimalik tänu peentele kvartsosakestele ning kolmedimensioonilisele struktuurile, kus aluspinna külge kinnituvaid osakesi on klassikaliste värvidega võrreldes mitu korda rohkem. Seega on tagatud kõikide NQG-toodete suurepärane nakkumine mis tahes mineraalse aluspinnaga või vanade dispersioon-, silikoon ja silikaatvärvide ning -krohvidega.

NQG-toodete eelised

  • Püsib kaua puhtana
  • Väga hea ilmastikukindlusega
  • Väga suure veeauru läbilaskevõimega
  • Nakkub väga hästi enamiku aluspindadega
  • Väga hea kattevõimega
  • Värvikirkus ja -tooni püsivad väga hästi

Lisainfo www.caparol.ee

Tekst: Eiko Roosimägi

Email again:

Lisa kommentaar

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: