EHITUS:Must karp nõuab spetsialistide abi

01. nov  Madis Pihelgas. Kommentaarid: 3
Veel paar aastat tagasi oli kinnisvaraturul populaarseim valik korter musta karbi kujul, kuid praegugi on Tallinnas ja mujal linnajagusid, kus selline korter hästi kaubaks läheb. See annab võimaluse soetada kodu, mille seinad ja seintealune on just selline, nagu omanik tahab. Küll aga võib selline valik tuua kaasa palju peavalu.

Uusmaa Kinnisvarabüroo maakler Kajja Kullat selgitas, et musta karbina defineeritakse korterit, kuhu on veetud elektrijuhtmed ja toodud ära kanalisatsioonitorude otsad. Seinad, põrandad ja laed on vanadest kattematerjalidest puhastatud.

Valgest karbist eristab musta karpi see, et seinu ei ole krohvitud ega krunditud. Valge karbi puhul on seinad pahteldatud ja enamasti ka juba kruntvärviga kaetud ehk seinad on “valged”.

“Selliste objektide puhul tulebki müüja käest täpselt üle küsida, kui palju ja kui kaugele on korterit renoveeritud, sest see mõjutab päris palju ka lõpuni renoveerimise kulusid,” pani Kullat inimestele südamele.

Võimalik kujundada oma maitse järgi. Kullati sõnul suurt võitu renoveerimata korteri ostuga ei kaasne. “Vilmsi tänava korteri ruutmeetrihind on praegu 1582 eurot. Valmis kujul võiks korteri ruutmeetri väärtus olla kõige rohkem 1800 eurot ehk vahe jääkski sama suur, kui on renoveerimisraha,” selgitas maakler.

Põhiargument sellisel kujul korteri ostmisel on ikkagi see, et uus omanik saab ruumi kujundada täpselt oma maitse järgi. Kullati sõnul on musta karbi ostmine enim levinud puumajade puhul ja sellistes piirkondades, nagu Kalamaja, Kassisaba ja Kadriorg.

“Praegu müüakse musta karbi kujul kortereid väga vähe ega ole näha ka, et lähitulevikus uusi projekte pakkumisse tuleks,” ütles Kullat.

Igaüks ise hakkama ei saa. Madis Pihelgas, kes pakub siseviimistlustöid ettevõttes 4Seina, rääkis, et musta karbi kujul korterit ostest peab arvestama, et teha tuleb kõik tööd, ja tavaline perenaine sellega hakkama ei saa. Korteri puhul, kus kõik puudub, kaasa arvatud elekter, tuleb abi paluda kindlasti spetsialistilt.

“Inimene, kes selle tööga kokku ei ole puutunud, ei tee seda valmis. Kui selle ala asjatundja ei ole, võib eksida kõiges,” ütles Pihelgas, kelle arvates valge karbi puhul selliseid probleeme ei teki.

Musta karbi tüüpi kortereid on tema hinnangul seinast seina. “On kortereid, kus on küttesüsteem olemas, ja selliseid, kus pole midagi. Minu kogemuse põhjal on neid väga erinevaid,” seletas Pihelgas.

Väljaehituse hind sõltub tellija soovist ja luksusehimust. Umbes 60ruutmeetrise paneelmaja korteri viimistlushinnaks peab Pihelgas ligi 10 000 eurot. Ent ta märgib, et alati saab odavamalt – aga kindlasti ka kallimalt. Hinnapakkumise soovitab Pihelgas reaalse pildi saamiseks võtta mitmelt ettevõttelt.

Paberid tuleb korda ajada. Tallinna linnaplaneerimise ameti juhataja Anu Hallik selgitab, et musta karbi kujul ei ole ehitis kasutatav vastavalt tema kasutamise otstarbele ja seetõttu peab pärast omanikuks saamist täitma ehitise omaniku kohustusi. Nende kohustuste hulka kuulub ka kasutusloa hankimine.

Kuidas seda teha? Kasutusluba saab omanik  taotleda korteriomanike häälteenamuse otsuse alusel. Taotlemiseks tuleb linnaplaneerimise ametile esitada peale taotluse enda ehitusprojekt, mille järgi on korter ehitatud, ning ehitamise tehnilised dokumendid, nagu ehitustööde päevikud, kaetud tööde aktid. Samuti energiamärgis, kui see on nõutav. Taotlemisel tuleb maksta ka riigilõivu.

“Loomulikult tuleks enne ostmist veenduda, et ehitis vastab ehitusloa saanud projektile. Kui ehitis ei vasta ehitusprojektile, siis ei pruugi saada kasutusluba ning äärmuslikul juhul nõutakse ka projektile mittevastava osa lammutamist,” hoiatab Hallik. Ta soovitab inimestel ebameeldivate üllatuste vältimiseks tutvuda ostetava korteri  projektiga Tallinna linnaplaneerimise ameti arhiivis.

Mis on mis

Valge karp

Korter, kus seinad ja laed on krunditud. Põrandakate peab olema maha pandud. Piltlikult öeldes peaks ainult tapeedi seina panema.

Must karp
Korteris on seinad puhastatud eelmistest kattematerjalidest, põrandakatet ei ole. Elektri-, kütte- jm süsteemi ühendused on korterisse toodud. Musta karbi nime all müüdavate korterite valmidus võib olla väga erinev.

Allikas: Kajja Kullat

 Tasub teada

Musta karbi poolt ja vastu

Plussid

Paljad seinad näitavad paremini kätte ehituskvaliteedi puudujäägid
Võimalus teha täpselt selline sisekujundus, nagu endale meeldib
Võimalik ehitada vaheseinu endale sobivasse kohta

Miinused

Tuleb arvestada, et ehitustöö võib kaua kesta ning kaasnevad müra ja tolm
Väljaehitamine võib olla kulukas, korteris ei pruugi olla näiteks kütte- või elektrisüsteemi
Kasutusluba tuleb ise taotleda

Allikas: Madis Pihelgas, Anu Hallik ja Kajja Kullat
http://www.ehitusuudised.ee/article/2012/10/31/must-karp-ei-pruugi-rahalist-voitu-anda

1 555 16. juuli 2022
1 555 16. juuli 2022
1 555 16. juuli 2022
Email again:

Lisa kommentaar

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: